Anti Aging Medicina

Kako da iskoristiš spavanje za svoje najveće dobro?

Misliš da je spavanje gubljenje vremena i stalno ga skraćuješ zarad više rada, brže spremanje ispita ili više izlazaka sa društvom ? To još uvek možeš da radiš sa 20 godina ali ne i sa 35 ili 40+.

Kada imaš manje sna a stižu te obaveze sa svih strana, primećuješ da ti manjka energije, koncentracija ti je loša. Hvataš se ponovo za duplu dozu kafe i bustaš svoju energiju samo tako ! I dokle tako? Da li misliš da može tako uvek i stalno? Kažeš sebi „ma ništa mi neće biti, i drugi tako rade. Odspavaću za vikend.“

Ako si i zdrav/a do 40-ih godina, onda si baš pravi srećnik!

Ako već primećuješ promene na svom telu, manje energije, povišen krvni pritisak, loše spavaš, loše reaguješ na stres, slabije pamtiš, primećuješ da si si dodao/la na težini, kupuješ bar 4 broja veću garderobu nego pre 2 godine, dobijaš neobjašnjive napade gladi pogotovu uveče i noću,  imaš nervozu i produžen PMS, obilnije krvarenje ili neredovne cikluse ako si žena a manje snage, manje odlučnosti i manje samopouzdanja ako si muškarac, vreme je da zastaneš i dobro razmišliš kuda te to vodi!

Zašto da biraš dobro spavanje?

Zdrav san je tvoj najmoćniji resurs, raketno gorivo koje će rapidno ubrzati tvoje zdravlje, povećati ti energiju i obezbediti podmlađivanje.

Zdravo spavanje u kontinuitetu od bar 6 sat je najvažnija veština koju je potrebno da savladaš i kontinuirano unapređuješ da bi bio/la zdrav i mladolik/a, imao/la dovoljno energije, dobar fokus i dobro raspoloženje i motivaciju.

U toku spavanja, revitalizuje se celo telo. Sintetišu se brojni hormoni, mozak obrađuje primljene informacije iz prethodnoh dana, skladišti ih u znanje koje postaje nesvesno i automatsko.

Obnavlja se i naš nervni sistem i svi sistemi, organi, tkiva i ćelije.

Kako san utiče na hormone i kako taj disbalans hormona utiče na tebe ?

U toku spavanja sintetiše se hormon melatonin (povezati  sa linkom za melatonin sa sajta tj. iz sa već postojećim blogom na web-u) koji je najjači antioksidans u prirodi te telo „čisti od rđe“ nastale u toku dana odn. čisti telo od slobodnih radikala nastalih usled raznih vrsta stresa (pušenje, zagađenje životne sredine, elektromagnetno zračenje, ishrana, razne vrste terapija…).   

U toku spavanja sintetiše se i sjajan i neprevaziđen hormon rasta koji regeneriše vezivno tkivo, tvoju kožu, kosti, zglobove i mišiće, obnavlja tvoje krvne sudove, pegla ti bore i podočnjake a daje ti i pozitivno raspoloženje, podiže samopouzdanje i entuzijazam.

Tu je i kortizol koji kod zdravog spavanja pada pa se tvoje telo opušta i dozvoljava sebi da se izgradi i regeneriše. Tako sprečava da te „sustigne“ neka opasna autoimuna bolest, u najmanju ruku čuveni i najviše rasprostranjeni Hašimoto, ali i depresija i maligne bolesti. Krvni pritisak skače u uslovima povišenog kortizola a povećava se i mogućnost za nastanak infarkta i moždanog udara.

Kad ne dozvoliš sebi dobar san, kortizol najpre skače a kad se stres pretvori u hronični, uz povišeni kortizol dolazi do pada hormona dehidroepiandrosterona (DHEA) koji je prekursor tvojih polnih hormona ali i tvoj zaštitnik od stresa. Tada  reaguješ na stres mnogo jače, počevši od navale besa i vrućine pa do pojave straha, depresije i manjka energije. Onda često primećuješ i sklonost infekcijama, sklon si upalama a na takve se upale „lepe“ i ozbiljne bolesti poput ateroskleroze, Alchajmerove demencije i reumatoidnog arttritisa pa se vrtiš u začaranom krugu bez kraja. U telu procesi razgradnje postaju mnogo jači od procesa izgradnje pa organizam propada još brže, telo gubi i mišićnu i koštanu masu, dolazi do smanjenja lučenja polnih hormona, atrofije polnih organa, koža postaje suva i peruta se, povećava se neotpornost na stres,  zvukove i slike odn. reaguješ burno na sve zvučne i vizuelne stimuluse iz okruženja.

Kada ispadne kortizol, on „povlači“ obično i insulin(ima tekst o insulinu i IR na sajtu, samo da ga pogledam) koji takođe skače, pa se kilogrami „lepe“ a nijedna dijeta ne pomaže. Preskakanje obroka i gladovanje ne pomažu, samo stvaraju dodatni stres već oslabljenom telu koje još više pati i iscrpljuje se. U  telu kreće uzbuna, telo se bunu, usporava metabolizam jer se boji gladi. Onda se neki dosete da skrate želudac da bi smanjili višak kilograma i manje jeli a time dovode u ozbiljan rizik sve aspekte svog života i zdravlja jer takav organizam nema dovoljno vitamina i minerala, slabije vari proteine i slabije apsorbuje sastojke unete i tom malom količinom hrane, telo ulazi u anemiju i još više pada imunitet.

Na takvo stanje često se nadoveže i poremećaj rada štitne žlezde a ona je jako važna za zdrav metabolizam! Ako stres nije akutan već hroničan (što je karakteristika gotovo svih sadašnjih stanja i ispada zdravlja), štitna zlezda prestane da radi i dobijaš samo umor! Umor koji nijedno spavanje ne rešava a ni kafa ni energetski napici. Na oslabljenu štitnu žledu često ide i dodatna upala i povišena antitela koja izazivaju njenu hroničnu upalu  pa se javlja Hašimoto, spomenut već ranije, ili Grejvs-Bazedovljeva bolest, štitna žlezda radi ili usporeno ili ubrzano, situacija se pogoršava a dobar broj osoba završi na antidepresivima kojima ništa ne rešava.

Jednom pacijent – uvek pacijent!

Ako tako produžiš, osudiš sebe da si hronično i doživotno na terapiji kojom započinje i završava se svaki tvoj dan! Broj dijagnoza se povećava, broj lekova raste a telo i um pate! I tako bez prestanka, u začaranom krugu lekara, dijagnoza, terapija i kontrola.

Pa sad vidi da li se (ne)spavanje isplati !!!

I okej, možda sve ovo već znaš.

Međutim… postoji jedan problem. Gorući, uporan, THE PROBLEM, sa kojim se susrela svaka osoba koja je ikada pokušala da ostvari dobro zdravlje, sjajnu energiju, mladolik izgled jeste koja tehnika je najefikasnija, šta pomaže dobrom snu, šta PROVERENO funkcioniše.

I to je izazov sa kojim se podjednako susreću i studenti kada spremaju ispite, i zaposleni, pogotovu oni koji imaju rad po smenama ali i oni koji već dobro spavaju ali ponekad žele da „nadoknade“ zabavu pogotovu u vreme praznika i godišnjih odmora.

Taj problem se svodi na jedno pitanje:

Kako da se vratim u dobar ritam spavanja brzo i efikasno ?

Toliko je načina: pozivi sa TV-a i reklame apoteka za prirodne suplemente, klasični farmaceutski preparati, pomoć psihijatra, razgovor sa prijateljima, pa onda i ono čuveno „brojanje ovaca do 100 i nazad“.

Ali postoje i mnogo bolji i efikasniji načini ako odlučiš da ih izabereš. Oni spadaju u ritual tvoje pripreme za spavanje, to je tzv.večernji protokol. Ali, zahtevaju tvoju odgovornost i vreme da ih sprovedeš. Znači, ti si ovde glavni faktor svog uspeha, sve je u tvojim rukama!

Razumem te. Nije lako izabrati. A ti želiš brzo, pouzdano i provereno rešenje.

U momentu kada sam i sama imala problem sa spavanjem a moje telo počelo da mi šalje signale u vidu hroničnog umora, manjka energije, smanjene koncentracije, lošeg rapoloženja, poremećaja vrednosti svih hormona, ispada funkcije štitne žlezde i pojačane nervoze uz pojavu iscrpljenog i bledog lica bez svežine i sa podočnjacima, ozbiljno sam se zamislila. I rešila da pronađem sistem za dobro i zdravo spavanje koji je održiv, efikasan, proveren, zasnovan na nauci i sigurno „radi“ i ujedno mi omogućava sjajnu organizaciju vremena, revitalizaciju, odličnu energiju i mladolik izgled.

Dobro spavanje je kamen temeljac dobrog zdravlja i Anti aging medicine.(ovde ubaciti link za post koji se odnosi na Anti aging).

Ti koji ovo čitaš i imaš ove iste ili slične simptome, možeš da odahneš. Rešenje postoji ! I radi kod svakog!

Ako te zanima kako da ponovo dobro spavaš i izbegneš sve posledice po svoje zdravlje i život, na pravom si mestu! Klikni i prijavi se na moj FB www.facebook.com/drtatjanaristic ili INS profil www.instagram.com/drtatjanaristic i zakaži konsultacije!